Fülatka embernél
Állat-és közegészségügyi információk Veszettség rabies A kutya fülatka embernél közül legveszedelmesebb a veszettség. A fülatka embernél kutya, macska és a vadon élõ állatok farkas, róka, borz vírus okozta fertõzõ betegsége, amellyel szemben valamennyi állat és az ember is fogékony.

A betegséget a veszett állatok marása közvetíti a sebbe kerülõ vírustartalmú nyál révén. A vírus a sebbõl az idegek mentén jut az agyvelõbe, ahol fõleg a motorikus sejtek protoplazmájában sejtzárványokat, Negri-féle testecskéket hoz létre.

A betegség kezdetben fokozott reflex-ingerlékenységben, késõbb bénulásban mutatkozik meg. Lappangási ideje két a test fokozatos tisztítása a parazitáktól több hónapig is terjedhet.
Macskajaj: támad a fülatka! Ha arra leszünk figyelmesek, hogy cicánk gyakran rázza a fejét és vakarja a fülét, lehetséges, hogy fülrühös.
A kutyákon a betegség kezdeti szakaszában szomorkodás, az ember kerülése figyelhetõ meg. Ezt követi a fokozott ingerlékenység, emészthetetlen tárgyak felvétele, kóborlás vándorlási kényszerugatás nélküli támadás és marás, valamint az egyidejleg jelentkezõ bénulás miatt az ugatás jellegének a megváltozása, nyálfolyás, nyelési zavarok víziszonykancsalság.
A végsõ stádiumban az állkapocs lelóg, a bénult nyelv elõre esik és az elhullás napon belül a légzõizmok bénulása következtében áll be. Az esetek egy részében az fülatka embernél tünetek hiányoznak, ez az ún. A veszettség megakadályozható az ebtartás szabályozásával, az ebek évente ismétlõdõ kötelezõ védõoltásával, valamint a rókák rendszeres irtásával.
Az emberre a veszélyt leginkább a kóbor ebek jelentik, mivel ezeket az állatokat nem oltják rendszeresen a veszettség ellen.

A veszettség az emberre a veszett állat fülatka embernél terjed, kb. A kórokozó vírus hatására fokozódik a központi idegrendszer reflex-ingerlékenysége, ennek következtében a beteg rendkívül izgatott, a legkisebb fény- és hanginger is súlyos görcsrohamot vált ki. A nyelés fájdalmas és fojtogató görccsel jár. Súlyos bénulások kialakulása után a légzõ- és vazomotorközpont bénulása vezet a halálhoz.
Fajlagos gyógyszere nincs, de a veszett állat harapása esetén a fülatka embernél sebellátás, passzív fülatka embernél 24 órán belül immunglobulinnal, valamint a kórokozónál rövidebb lappangási idejûgyöngített vírussal történõ aktív immunizálás hatásos.
Fressnapf Magazin
Ritkán a kutya forrása lehet a limfocitás choriomeningitis vírusos fertõzés emberben történõ kialakulásának, amely influenza-szerûtüneteket okoz, de a fertõzésnek a forrása sokkal inkább a háziegér és a hörcsög. A szopornyica Canine distemper a nem vakcinázott kutyáknál elõforduló - gyakran elhullást okozó - vírusos betegség emberre történõ átvitele és a humán sclerosis multiplex kifejlõdésének elõidézésében játszott fülatka embernél még nem bizonyított.
Az állatról az emberre átvihetõ betegségek zoonosis néven ismeretesek. Ezek közül viszonylag kevés azoknak a száma, amelyeket a kutyák terjesztenek, bár némelyikük, fõleg a gyermekek fertõzõdése szempontjából különös figyelmet érdemel. A baktériumok okozta betegségek is átterjedhetnek fülatka embernél az emberre, különösen a nem oltott, kóbor kutyák harapása, vizelete vagy ürüléke révén.

A Leptospira canicola baktérium melynek fõ hordozója a kutya ritkán okoz rendellenességet az embernél, de a Weil-betegséget okozó Leptospira icterohaemorrhagiae sokkal általánosabban fordul elõ. Ennek a baktériumnak a fõ hordozója a patkány, ezért gyakorlatilag lehetetlen, hogy bármelyik ország mentes legyen ettõl a fertõzésrõl.
Fülatka embernél kutyákba kerülve a leptospirosist okozó baktérium az importált kutyák révén is elterjesztheti a fertõzést egyik országból a másikba.
Mi a rühesség?
A Fülatka embernél icterohaemorrhagiae kellemetlen betegséget okoz mind a kutyánál, mind az embernél. A kutya harapásán kívül a fertõzött vizelet is átviheti az organizmust. A Leptospira baktériumok hosszú ideig életképesek maradnak a vízben és a bõrön keresztül különösen a sérült bõrön át jutnak a szervezetbe és fertõzhetik az embert és a kutyát is, ha fertõzött kutya vagy patkány vizeletet tartalmazó tóban vagy folyóban fülatka embernél.
Mindkét organizmus lázat, étvágytalanságot, hányást, hasmenést, súlyos esetben hasi fájdalmakat okoz, sõt halállal is végzõdhet.
Mit kaphatsz el a cicádtól? (És mit nem) - Macstanács
A Fülatka embernél icterohaemorrhagiae fertõzéskor gyakran sárgaság is kifejlõdik, pontszerûvérzések jelentkeznek a szem körül és a szájban. Hollandiában kutya vizsgálata során nél izolálták a Leptospira icterohaemorrhagiae szerotípust, míg nál a Leptospira canicolát. Legmagasabb fertõzés elõfordulást mutattak ki Hollandia nyugati részén az õrzõ és vadászkutyáknál. Zágráb és környékén végzett vizsgálatok szerint 30 kutyából nél izolálták a Leptospira icterohaemorrhagiaet.
Angliában a vizsgált hat Leptospira canicola fertõzött kutyával érintkezõ embernél öt esetben mutatták ki a fertõzés átvitelét.

Fülatka embernél végzett kísérletek szerint a Leptospira canicola és a Leptospira icterohaemorrhagiae fertõzés mind a vérrel, mind a vizelettel átvihetõ az emberre. A bruccellosist okozó Brucella canis baktérium ritkán fertõzheti az embert, azonban az okozott betegség az embernél enyhe lefolyású láz, duzzadt nyirokcsomók és fáradtság összehasonlítva a szarvasmarha vagy a juh által kiváltott gyakrabban elõforduló brucellózissal.
Hasznos tudnivalók Mi a rühesség?
A talajlakó szervezet, a Clostridium tetani sebeken keresztül kerülhet be a kutyába és a tetanus ellen nem oltott kutyák harapása révén az emberbe is. A tetanus nem gyakran fordul elõ a kutyáknál. Fülatka embernél Clostridium tetani toxint termel.
Lehet az atka bejutni a fülbe?
A toxin szétterjedve a testben izomgörcsöt idéz elõ, amely nehezíti a járást, állást, nyelést, a szem mozgatását és ha nem kezelik, a légzõizmok bénulása következtében fülatka embernél eredményez.
Ez a megbetegedés fõleg azokon a területeken fülatka embernél elõ, ahol lovakat is tartanak és a vakcinával nem kezelt embereknél okoz problémát a Clostridium tetanival fertõzött kutyák harapása. A tuberkulózis TB átterjedhet az emberre a kutya-ember kommunikáció révén, nem gyakori a kutyánál fõleg azokban az országokban, ahol a betegség elõfordulása mind az embernél, mind az állatoknál általában alacsony.
A Mycobacterium tuberculosis leggyakrabban belégzés útján, fülatka embernél bõrön vagy nyálkahártyákon át jut a szervezetbe. A behatolás helyén jellegzetes szövettani képet mutató produktív folyamat tuberkulum alakul ki, amelyhez a nyirokutak és a környéki nyirokcsomók elváltozása járul. A tuberkulózis emberrõl a kutyára is átterjedhet.
Te is a macskáddal alszol? Házikedvencektől elkapható veszélyes betegségek
A Campylobacter és a Salmonella baktériumcsoportok megtalálhatók a fülatka embernél kutyák ürülékében. A fertõzés együtt járhat hasmenéssel, de izolálták a baktériumokat nem hasmenéses kutyák ürülékébõl is baktérium hordozók. Mindkét organizmus megbetegedést okozhat az embernél, ezért az ilyen állatok közegészségügyi kockázatot jelentenek. A következõ baktériumfajtákat találták a kutyák ürülékében: Campylobacter jejuni, C.
Mit kaphatsz el a cicádtól?
Közegészségügyi szempontból azok a kutyák jelentik a legnagyobb veszélyt, amelyek pl. A Francisella tularensis baktériumot, amely a tularaemia Pasteurella tularensis-fertõzés gyermekek férgek kezelésére, a bolhák a vérrrel átvihetik az emberre.
A Clostridium perfringens gázgangréna baktérium béltoxaemiát, valamint roncsolt sebekben elszaporodva püffedéses gennyesedést okoz mind fülatka embernél kutyánál, mind az embernél. Az USA-ban fülatka embernél módszereket dolgoztak ki a C. Escherichia coli elõfordulhat mind a hasmenéses, mind a tüneteket nem mutató kutyák ürülékében. Az emberi szervezetbe jutva gyakran okoz bélfertõzést, húgy- és ivarszervi megbetegedést.
A parazita gombák közé sorolt Micosporum canis a kutya elhalt bõr rétegeiben, a szõrben és néha a körömben növekszik. A gombaspórák közvetlen vagy közvetett módon átvihetõk az emberre is.
A fülatka embernél eszközök fés, kefe is terjeszthetik a fertõzést és a környezetben a kutya fekvõhelyén, pórázán, nyakörvén a spórák több mint egy évig is életképesek maradnak.
Te is a macskáddal alszol? Házikedvencektől elkapható veszélyes betegségek
A kutya gombás fertõzõdése M. A kutya külsõ parazitáinak legnagyobb része átjuthat az emberre. Két jelentõs mikroszkopikus nagyságú atka, a rühatka Sarcoptes scabiei canis a rühösség okozója, közvetlen érintkezéssel terjed az állatok, valamint az állat és az ember között.
A másik atka a szõratka Cheyletiella yasguri ; szabad szemmel látható. A Sarcoptes scabies canis néhány napnál tovább nem képest életben fülatka embernél a gazdaszervezet nélkül.